Historie firmy

 

Společnost Estop byla založena roku 1992. Její hlavní činností byl tehdy prodej pevných paliv. Firma podnikala ve čtyřech provozovnách - v Brně, Tišnově, Sokolnicích a Ivančicích. Všechny prostory byly majetkem firmy, a proto byl v rámci jejich plného využití zahájen také prodej stavebních materiálů.

Z důvodů zvýšení produktivity práce a zlepšení servisu v oblasti prodeje pevných paliv byl v roce 1993 založen velkoobchod zaměřený na prodej uhlí s majetkovou účastí firmy Estop. Tento velkoobchod je i přes několikeré organizační změny funkční dodnes. Zajišťuje centrální nákup, dopravu zboží a další služby spojené s prodejní činností v oblasti prodeje uhlí, koksu a briket.

Po roce 1993 se firma Estop začala v prodeji stavebních materiálů specializovat na obchod s italskými keramickými obklady a dlažbou. Orientace výhradně na italské výrobce vznikla po návštěvě největšího světového veletrhu s keramickými obklady a dlažbami v Bologni, kdy vyšli italští výrobci společnosti Estop vstříc svou aktivní obchodní politikou.

Vzhledem k prudkému rozvoji obchodní činnosti v oblasti obkladů a dlažeb došlo v roce 1995 k otevření obchodního zastoupení v Praze. Roku 1996 byla otevřena první vzorková prodejna v Praze a firma se přestěhovala z malých pronajatých prostorů na ulici Plotní v Brně na ulici Vodařská 13, kde zrekonstruovala vlastní objekty. Na Vodařské ulici byly také vybudovány kanceláře pro vedení společnosti a autodílny pro opravy vlastní autodopravy.

Autodílny byly o rok později z důvodu snižování prodeje pevných paliv zrušeny a na jejich místě byla vybudována nová vzorková prodejna keramických obkladů a dlažeb. Obchod s keramickými obklady a dlažbou se stále rozvíjel, a proto byly z bývalých skladovacích prostor vybudovány další kanceláře pro firemní obchodníky.

V roce 1999 byla otevřená nová prodejna ve Vlašimi. Tehdy také došlo k poklesu stavební výroby, a proto musela být uzavřena prodejna stavebních materiálů v Ivančicích. V ostatních prodejnách došlo k výhradní specializaci na prodej keramických obkladů, dlažeb a vybavení koupelen, včetně prodeje sanitárních zařízení.